baner

امامزادگان ابراهیم و اسماعیل (ع) -(امامراده نرمی)

دسته بندی : دسته بندی نشده برچسب ها : , , تاریخ ارسال:۱۳۹۶-۱۰-۱۴

امامزادگان ابراهیم و اسماعیل (ع) -(امامراده نرمی)


امامزاده نرمی

سید‌الکریم حضرت ابراهیم بن موسی بن جعفر (ع) معروف به امامزاده نرمی برادر تنی امام رضا (ع) است و مرقد شریفش در دولت آباد شهرستان برخوار واقع شده است.

این امامزاده از فرزندان موسی بن جعفر می باشد که در تمام طول سال به ویژه پایان هفته و ایام سوگواری ائمه معصوم پذیرای زائران زیادی ازگوشه وکنار شهرستان و استان و بویژه شهرهایی چون گزبُرخوار،خورزوق و دستگرد است.

این مکان یکی از بقاع معروف و از زیارتگاه‌های مشهور و پر زائر اصفهان است و مرقد مطهّر فرزندش حضرت اسماعیل (ع) نیز در آن قرار دارد. گرچه ساختمان قدیمی امامزاده ابراهیم در سالهای اخیر برای گسترش فضای آن تخریب شده ولی به همت و کمکهای مردم و زائران بازسازی و درحال تکمیل و زیبا سازی فضاهای اطراف است.

علما پیرامون این امامزاده گفته اند که امامزاده نرمی جزو امامزادگانی است که در میان عوام و خواص جایگاه خاصی دارد و تأیید بزرگانی همچون آیت‌الله مرعشی نجفی را دارد

شرح حال

امامزاده ابراهیم (علیه السلام) در منطقه ی دستگرد برخوار با دشمنان اهل بیت (علیه السلام) مواجه می شوند و بر اثر این درگیری جراحات شدیدی بر بدن شریفشان وارد می شود به شکلی که در مسیر حرکت خود در زمان آباد در حال ضعف و ناتوانی، ناله کنان از حرکت باز می ایستد. حمامی محل که شخص مؤمن و معتقد به اهل بیت (علیهم السلام) بوده است در پی جمع آوری هیزم گذرش به این محل می افتد و ناله ی ایشان را می شنود و حضرت را به منزل خود منتقل می کند، حضرت پس از چند روز در آخرین لحظات عمر مبارکشان وصیت نامه ای تنظیم و به حمامی می سپارد و از او می خواهند که این وصیت نامه را به نحوی به دست فرزندش اسماعیل (علیه السلام) برساند. حمامی نیز به وصیت عمل می کند و جناب اسماعیل (علیه السلام) پس از دریافت وصیت نامه به ایران تشریف می آورند و سال ها در کنار مرقد مطهر پدر بزرگوارشان ساکن می شوند و در نهایت بر اثر ناامنی و سلطه حکام جور ، جناب اسماعیل (علیه السلام) نیز به فیض شهادت نائل می شوند.
۱- عالم و مورّخ بزرگ حاج محمدهاشم بن محمدعلی خراسانی مؤلف کتاب منتخب التاریخ در صفحه ۷۵۱ این کتاب می نویسد: «قبر شریف جناب امامزاده ابراهیم بن موسی بن جعفر (علیه السلام) که واقع است در یکی از بلوک اصفهان و او الآن مشهور است به امامزاده نرمی».
۲- عالم ربانی و محقق بزرگوار مرحوم آیت الله حاج میرزا محمدباقر چهارسوقی روضاتی (اعلی الله مقامه) در کتاب روضات الجنات جلد اول صفحه ۱۳۴ می نویسد: «قبر ابوالفتوح اسعد عجلی، واعظ، فاضل، پارسا و عابد که از فقهای شافعی بوده در داخل بقعه امامزاده ابراهیم بن موسی بن جعفر (علیه السلام) در خارج از دروازه ی طوقچی قرار دارد.
شیخ مفید می نویسد: «ابراهیم مردی با سخاوت و کرم بود و در ایام مأمون از طرف محمد بن محمدبن زید بن علی بن الحسین (علیه السلام) که ابوالسرایا با او بیعت کرده بود امیر یمن شد و تا روزی که ابوالسرایا کشته شد و علویان متفرق شدند، مأمون ابراهیم را امان داد.»
تاج الدین بن زهره حسینی در کتاب غایه الاختصار در ذکر اجداد سیدمرتضی می نویسد: «ابراهیم بن موسی بن جعفر (علیه السلام) به نام «امیر ابراهیم المرتضی» سیدی جلیل و امیری نبیل و فاضلی محترم بود و از پدر و اجدادش نقل حدیث نموده است و مردم را به امامت برادرش امام رضا (علیه السلام) می خواند و چون به مأمون خبر دادند او را به شفاعت امام رضا (علیه السلام) امان داد و متعرض او نشد.»
در تاریخ کاظمین مرحوم شیخ جعفر نقدی می نویسد: «در صحن حضرت امام موسی کاظم (علیه السلام) دو مقبره است که مردم به دو فرزند امام نسبت می دهند یکی قبر امامزاده ابراهیم اکبر و دیگری قبر موسی بن ابراهیم، فرزند ایشان است.»
علامه مامقانی می نویسد: «شیخ مفید در ارشاد و طبرسی در اعلام الوری در مورد حضرت ابراهیم (علیه السلام) می نویسند: «او مردی شجاع، کریم و والی یمن بوده است و ابوالسرایا با او در کوفه بیعت نمود و بعداً نزد مأمون مورد تکریم و احترام قرار گرفت.»
آنچه از مفاد اخبار انساب استفاده می شود حضرت موسی بن جعفر (علیه السلام) دو پسر ابراهیم داشته که به نام ابراهیم اکبر و ابراهیم اصغر مشهور بوده اند. به نظر حسین عمادزاده اصفهانی در کتاب «زندگانی امام هفتم» ابراهیم اکبر بلاعقب از دنیا رفته و ابراهیم اصغر است که جد سیدمرتضی می باشد و مزار یکی از آنها در بغداد در مقابر خویش و یکی از آنها در اصفهان در قریه ی امامزاده نرمی در بلوک برخوار است.
در سلسله اولاد این ابراهیم خواه بزرگ یا کوچک سادات و علمای با فضیلت و مکرم بوده اند که شاخص آن ها سیدرضی و سیدمرتضی و خاندان سیدصدرالدین عاملی اصفهان و اجداد و احفاد او می باشند. امامزاده ابراهیم بن موسی بن جعفر (علیه السلام) در روستای «بیدهند» واقع در منطقه ی نطنز دارای قدمگاهی است مشهور و معروف می باشد.
امامزاده ابراهیم (علیه السلام) در مسیر حرکت کوهستانی خود در بالای کوهی حدود یک کیلومتر بالاتر از روستای بیدهند توقفی دارند و در زیر درختی استراحت می کنند و این درخت از آن زمان به یادگار مانده است. قدمت این درخت بسیار زیاد و تنه اش بسیار تنومند و در مجموع بسیار شگفت انگیز است. اهالی و امام جماعت روستای بیدهند، اعتقاد عجیبی به این قدمگاه دارند و هر وقت حاجت و خواسته ی بزرگی (مثل بارندگی و …) داشته باشند به آنجا می روند و به فرزند موسی بن جعفر (علیه السلام) متوسل می شوند.

شهرت محلی

امامزاده ابراهیم به امامزاده نرمی (علیه السلام) و فرزندش جناب اسماعیل (علیه السلام) معروف می باشند.

 

 زیارت نامه

بِسمِ اللَّهِ الرَّحمٰنِ الرَّحیمِ اَلسَّلامُ عَلَیْکُما اَیُّها‌السَّیدانِ‌الَزَّکـیّانِ‌الطّاهِرانِ‌الوَلیّانِ، وَالدّاعِیانِ‌الحَفِیّانِ اَشْهَدُ اَنـَّکُما قُلْتُما‌حَقّاًوَ‌نَطَقْتُماحَقّاً، وَصِدْقاً وَدَعَوْتُما ‌اِلی‌‌ مَولایَ‌ وَ‌موْلاکُما علانِیَهً وَ سِرّاً، فازَ مُتَّبِعُکُما وَنَجی‌مُصَّدِقُکُما وَخابَ وَخَسِرَمُکَذِّبـُکُما، و المُتُخَلِّفُ عَنْکُما اِشْهَدالی بِهذِهِ الشَّهادهِ لِأکُونَ، مِنَ  الْفائَزینَ  بِمَعْرِفَـتِکُما وَ طاعَتِکُما وَ تَصْدیقِکُما و اِتّـباعِکُما وَ اَلسَّلامُ عَلَیْکُما یا‌سَیّدَیْ وَ اَبْنَیْ‌سَیّدی، اَنتُما بابُ‌الّله المُؤتی‌مِنهُ والمَأخوذُ‌عَنْهُ اَتَیْتُکُما زائراً، وَحاجاتی‌لَکُما مُسْتَوْدِعاً وَ‌ها اَناذا اَسْتَوْدِعُکُما دینی، وَ‌اَمانَتی وَ‌خَواتیمِ عَمَلی‌وَ‌جَوامِعَ اَمَلی‌اِلی‌منْتَهی‌اَجَلی، و السَّلامُ عَلَیکُما وَ رَحمَهُ اللهِ وَ بَرَکاتُه.

***

سلام بر شما ای دو آقا و سیّدِ نیکوکار، پاک و صاحب اختیار، و دعوت کننده به حق با مهربانی گواهی می‌دهم که شما حق را بیان کردید و بر اساس حق و راستی سخن گفتید و به سوی پروردگارمان به طور آشکارا و پنهان دعوت کردید، کسی‌که از‌شما پیروی‌کند رستگار است وکسی‌که شمارا تصدیق‌کند نجات یافته است وکسی‌که شما را تکذیب‌کند، و با شما مخالفت کند نا امید و زیان‌کار است به این شهادتی که دادم [در‌نزد خداوند] برایم گواهی دهید، تا در‌اثر شناخت و پیروی و تصدیق و دنباله روی از شما رستگار شوم، و سلام بر شما ای دو آقا و سیّد و ای فرزندان امام و آقای من[حضرت موسی بن جعفر(ع)]، شما دروازه‌های رحمت خداوند هستید که [امّت] از‌آن وارد می‌شوند و از‌آن [حاجات خود‌ را] می‌گیرند به درگاه‌شما آمدم، و حاجات‌ و خواسته‌هایم و من اکنون به شما می‌سپارم دین،امانت، عاقبت کار و تمام آرزوهایم را تا آخر عمرم، و سلام بر شما باد و رحمت و برکات خداوند بر شما باد.

 

اطلاعات فیزیکی

بناى امامزادگان ابراهیم و امامزاده اسماعیل (علیهما السلام) در شهرستان برخوار و در شهر دولت آباد واقع در ۱۰ کیلومتری شمال شرق شهر اصفهان قرار دارد. این امامزاده صحنى وسیع با اتاق‌هایى در اطراف دارد.
کتیبهٔ ایوان جلوى مقبره، به خط ثلث لاجوردى، با کاشى معرق بر زمینهٔ آجرى طراحى و اجرا شده است که اتمام بناى آرامگاه را به دورهٔ شاه‌عباس اول مى‌رساند. در داخل مقبره نیز به خط ثلث لاجوردى، با کاشى معرق بر زمینه قرمز رنگ، آیه ۱۳۰ از سورهٔ «بقره» و قسمتى از آیهٔ ۹۷ سورهٔ «آل‌عمران» که مشتمل بر نام ابراهیم (علیه السلام) است، گچ‌برى شده است. ر این مکان مقدس بقایایی از گچبری محرابی که در دوره آل بویه (قرن ۴ و ۵ ه.ق) ساخته شده و از نظر معماری همتای محراب مسجد جامع اصفهان می باشد کشف شده که در موزه آستان نگهداری می شود.برنامه های شاخص این آستان عبارتند از: ۱ـ برگزاری مراسمات ملی و مذهبی (اعیاد و وفیات)، ۲ـ برگزاری نماز جماعت در سه وقت، ۳ ـ حضور هیئات مذهبی منطقه و استان در ایام سوگواری معصومین، ۴ ـ مراسم زیر سایه خورشید (استقبال از خادمین حضرت امام رضا(علیه السلام) در ایام ولادت آن حضرت)، ۵ـ برگزاری چهار شب مراسم در طول هفته (شبی با قرآن، دعای توسل، دعای کمیل و زیارت آل یاسین)،۶ ـ محفل انس با قرآن کریم با حضور قاریان بین المللی در ماه مبارک رمضان.

 

آدرس

استان اصفهان ـ شهرستان برخوار ـ بخش مرکزی ـ شهر دولت آبادـ میدان انقلاب- بلوار ۲۲ بهمن- محله زمان آباد

 

تصاویر مربوطه

 

 

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Enter Captcha Here : *

Reload Image