baner

پروژه های شاخص شهرداری دولت آباد در راستای کاهش و صرفه جویی در مصرف آب

دسته بندی : اخبار شهرداری برچسب ها : , , تاریخ ارسال:۱۳۹۷-۰۴-۲۶

پروژه های شاخص شهرداری دولت آباد در راستای کاهش و صرفه جویی در مصرف آب

سید مسعود شفیعی(معاون اجرایی و خدمات شهری)

به گزارش واحد خبر شهرداری دولت آباد، سید مسعود شفیعی معاون اجرایی و خدمات شهری شهرداری با بیان این مطلب که کنترل بحران آب با مدیریت مصرف امکان پذیر است، گفت: بنابراین صرفه جویی در مصرف آب وظیفه همه است و باید تدبیرهایی هوشمندانه اتخاذ شود تا بتوانیم با وجود معضل کم آبی، فضای سبز سطح شهر را حفظ کنیم.

وی در ادامه افزود: ما نیز در مجموعه مدیریت شهری دولت آباد به منظور حفظ و نگهداری فضای سبز سطح شهر تدابیری علمی و کارشناسانه در دستور کار خود قر ار داده تا با بهره گیری از روش های نوین آبیاری  فضای سبز موجود حفظ و حراست شود.

معاون اجرایی و خدمات شهری شهرداری تغییر سیستم آبیاری پارک های بزرگ شهر را از جمله مهمترین پروژه های شهرداری در راستای کاهش و صرفه جویی در مصرف آب برشمرد و بیان داشت: با طراحی ایستگاههای پمپاژ و نصب مخازن متناسب بصورت زیر سطحی به منظور ذخیره آب و استفاده حداکثری از میزان آب تحت اختیار و تلفیق این عملیات با اجرای سیستم های تحت فشار، سیستم آبیاری پارک های بزرگ شهر(پارک معلم . بوستان مادر) در راستای افزایش حداکثری راندمان آبیاری در حال تغییر می باشد.

مهندس شفیعی در ادامه خاطرنشان ساخت: با شروع فصل تابستان  و  گرمای شدید هوا ساعات آبیاری فضای سبز را از روز به شب انتقال داده چرا که در طول روز تبخیر و تعرق از سطح زمین و گیاهان بسیار بالا است  و با این روش در کنار جذب بالای آب توسط گیاه، راندمان آبیاری نیز افزایش یافته است.

وی استفاده از مالچ های رنگی به منظور تنوع بخشی به طراحی و صرفه جویی در مصرف آب را از دیگر اقدامات شهرداری برشمرد و گفت: با توجه به شرایط کم آبی موجود اصلاح طراحی های فضای سبز از جمله روش های نوین شهرداری است که در این زمینه میتوان به تلفیق گیاهان مقاوم به کم آبی با المان های هنجار بخش (ریگ رنگی) به منظور حفظ اهداف اجرای پارکها و فضای سبز عمومی در عین کاهش سطح سبز در دو میدان اصلی شهر (میدان فاطمیه و مدرس) اشاره کرد.

سید مسعود شفیعی با اشاره به روش های سنتی آبیاری و هدر رفت بالای آب، اظهار داشت: با وجود برخورداری این شهر از۵۶ هکتار فضای سبز، نبود روش نوین و مناسب برای آبیاری فضای سبز باعث شده تا حجم زیادی از آب در حین آبیاری هدر برود در همین راستا جایگزینی سیستم های آبیاری سنتی با سیستم های آبیاری تحت فشار(قطره ای . بارانی) گامی دیگر در جهت کاهش و صرفه جویی در مصرف آب بوده است.

معاون اجرایی و خدمات شهری شهرداری با تأکید بر لزوم صرفه جویی در مصرف آب، گفت: جایگزینی گونه های کم آب(خرزهره . گز. پامپاس گراس) به جای گیاهان با مصرف آب زیاد (بید. چنار. مورت)، حذف کاشت چمن بعنوان یکی از گیاهان پر مصرف و همچنین افزایش زمان دور آبیاری گیاهان به منظور سازگار کردن آنها با کم آبی از دیگر پروژه های شهرداری در راستای مدیریت مصرف آب است.

بیست و پنجم تیر ۹۷

انتهای پیام/

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Enter Captcha Here : *

Reload Image