baner

شهردار دولت آباد بر رعایت صحیح مصرف آب در ایام خانه تکانی تاکید نمود

شهردار دولت آباد بر رعایت صحیح مصرف آب در ایام خانه تکانی تاکید نمود


شهردار دولت آباد در مصاحبه با واحد خبر شهرداری با اشاره به وضعیت بحرانی آب در کشور، گفت:پنجاه سال پیش، زمانی که جمعیت در کره زمین از نیمی از جمعیت کنونی آن کمتر بود، درک مشترک این بود که آب یک منبع بی‌نهایت است اما در حال حاضر با رشد جمعیت، دنیا با وضعیت بحرانی آب روبرو است.

وی اضافه نمود: خشکسالی در مناطق مرکزی، شرق و جنوب کشور به وضعیت بحرانی خود رسیده و تازه ترین گزارش های وزارت نیرو حاکی از آن است که در استان‌های فارس، خراسان‌جنوبی و اصفهان نه‌تنها سفره‌های زیرزمینی آب تهی شده‌اند که ذخایر سدها نیز کاهش ٢۵ تا ۵٠‌درصدی را نسبت به ‌سال گذشته تجربه می‌کنند.

مهندس فدایی با بیان این مطلب که ۹۲ درصد آب مصرفی کشور در بخش کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد ، اظهار کرد: باید گامهایی برای جلوگیری از بروز چنین بحرانی برداشته شود و تنها صرفه جویی در مصرف آب بخش کشاورزی نیست که می تواند ما را از بحران آب خارج کند، زیرا در بسیاری از مواقع مصرف آب در حوزه ی شهری و خانگی داری میزان بالایی است.

شهردار دولت آباد تصریح نمود:  نبود آگاهی از موقعیت بحرانی کشور در زمینه ی آب و آموزش های عمومی در خصوص استفاده صحیح از آن، یکی دیگر از دلایلی است که میزان آب مصرفی را در کشور افزایش داده است و در این زمینه شاید مردم در اینکه چگونه می توانند بحران آب را مدیریت کنند هنوز اطلاعات کافی ندارند.

وی با اشاره به هشدارهای کارشناسان در خصوص معضل کم آبی در فصل تابستان، گفت: کمبود آب به عنوان یک تهدید ،مسئله ای است که با کمک هم میشود از آن عبور کرد.

حمیدرضا فدایی اذعان کرد: شهروندان همه ساله در روز های پایانی سال براساس یک سنت دیرینه مبادرت به خانه تکانی ، شستشو، نظافت و بهداشت منازل می‌کنند و در این ایام شاهد افزایش چشمگیر مصرف آب هستیم.

شهردار دولت آباد ضمن تاکید بر رعایت صحیح مصرف آب در ایام خانه تکانی، گفت:  شهروندان در این روزها نسبت به صرفه جویی در مصرف آب بیش از گذشته دقت لازم را داشته باشند.

وی با بیان اینکه بهتر است برای شستشو ی فرش از قالیشویی و خودرو از کارواش استفاده شود، به برخی راهکارهای ساده برای صرفه جویی آب در خانه نیز اشاره نمود:

 1. ماشین ظرفشویی و لباسشویی را فقط در زمانی که کاملا پر هستند، روشن کنید.
 2. برای نظافت حیاط و پارکینگ از جارو استفاده کنید نه شیلنگ و آب
 3. استفاده از دستمال‌های نمناک برای تمیز کردن شیشه‌ها و سایر قسمت‌های منزل
 4. از مواد شوینده کمتری استفاده شود چرا که جاری شدن مواد سوختی و مواد شیمیایی ناشی از شست و شو در آب های جاری ، می تواند زیان های غیرقابل جبرانی به محیط زیست وارد کند.
 5. آب اضافی بعد از شستن حمام ، لباس و یا ظرف هایتان را درون باغچه بریزید.
 6. آبیاری باغچه در ساعات خنک یا هنگام شب
 7. از آب برنج هنگام آب‌کشی برای آب دادن به گل‌ها و گیاهان استفاده کنیم تا هم در مصرف آب صرفه‌جویی شده باشد و هم گل‌ها و گیاهان ما تقویت شوند.
 8. شیر و لوله‌های آب را چک کنید که نشتی نداشته باشند.
 9. اگرچه توالت و حمام کوچکترین بخش های منزل هستند اما حدود ۷۵ درصد آب منزل در این مکان مصرف می شود. مدت دوش گرفتن خود را بسیارکاهش دهید، از دوش با جریان کم آب استفاده کنید.
 10. وقتی می‌خواهید ظرف‌ها را با دست بشویید، آب را مداوم باز نگذارید.
 11. گیاهانی مقاوم دربرابر بی‌آبی در باغچه حیاط بکارید.
 12. نصب کولر در سایه و با استفاده از پوشش مناسب و جلوگیری از نشت آب کولرهای آبی، باعث صرفه جویی زیادی در مصرف آب می شود.
 13. ضروری است برای اطمینان از سلامت لوله ها و شیرهای آب؛ آنها مرتباً کنترل شوند.
 14. ازجریان آب به منظور آب شدن یخ گوشت یا دیگر مواد غذایی منجمد استفاده نکنید.
 15. بهتر است برای شستن سبزی ها ابتدا آنها را در ظرفی بخیسانید و سپس آب بکشید.
 16. از سرشیر کاهنده مصرف آب استفاده کنید.

مهندس حمید رضا فدایی در پایان خاطرنشان کرد: آب از هرچیزی ارزشمندتر و گرانبهاتر از هر گنجی است که روی زمین داریم.

دوم اسفند ۱۳۹۶

پایان پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Enter Captcha Here : *

Reload Image